احادیث حضرت محمد (ص)

کتابشناسی مهدویت – مکیال المکارم فی فواید الدعاء للقائم

این کتاب ارزنده، به دست علامه متقی مرحوم حاج میرزا محمدتقی موسوی اصفهانی۱، (۱) نگارش یافته است.
طبق عنوان کتاب، موضوع آن، بررسی فواید دعا برای حضرت مهدی (عج) است؛ امّا فقط بخش عمده کتاب به این موضوع اختصاص دارد و نویسنده، به بحثهای دیگر درباره حضرت مهدی (عج) نیز پرداخته است.
این کتاب، پژوهشی است درباره لزوم شناخت امام زمان (ع) و دعا برای آن حضرت و فواید دنیایی و آخرتی آن بر محور بیش از یک هزار حدیث فراهم آمده است. هدف نویسنده، حقگزاری و شکر نعمت وجود حضرت مهدی (عج) و دیدن خوابی درباره نوشتن این کتاب است.
وی درباره انگیزه نگارش این اثر نوشته است:
به نظرم آمد که کتاب مستقلی در این موضوع (فواید دعا برای امام زمان (ع) انتظار فرج، ابزار قرب به او و…) بنویسم؛ اما مشکلات روزگار، مرا از این کار بازداشت؛ تا این که در خواب، حضرت مهدی (عج) را دیدم که به من فرمود: «این کتاب را بنویس و عربی هم بنویس و نام آن را مکیال المکارم فی فواید الدعاء للقائم بگذار». وقتی از خواب بیدار شدم، تصمیم به نگارش آن گرفتم که توفیق یارم نشد؛ تا این که در سال۱۳۳۰ ق به مکه مشرف شدم و وبا در آنجا گسترش یافت.
با خداوند عهد کردم اگر به سلامت بازگشتم، تصنیف این کتاب را آغاز کنم. به لطف خدا، با سلامتی بازگشتم و تدوین آن را آغاز کردم.
نویسنده، مطالب کتاب را در هشت باب به تعداد درهای بهشت، تنظیم کرده است:
۱٫ وجوب شناخت امام مهدی (عج) ؛
۲٫ امام زمان ما حضرت مهدی (عج) است؛
۳٫ بخشی ازحقوق امام مهدی (عج) بر ما؛
۴٫ ویژگی های حضرت که مستوجب دعای مردم در حق او است؛
۵٫ فواید دعا برای فرج صاحب الزّمان (عج) ؛
۶٫ اوقات و حالاتی که در آنها دعا برای حضرت و تعجیل فرج تاکید شده است؛
۷٫ چگونگی دعا برای تعجیل فرج و پارهای از دعاهای ماثور؛
۸٫ در بقیه اموری که سبب قرب به حضرت می شود و حضرت را خوشحال می کند و نزد او پر ارزش است.

۱- . وی در سال ۱۳۰۱ ق در اصفهان تولّد یافت و عمر خود را در تهذیب نفس، فراگیری و نشر علوم آل محمد سپری کرد. اگرچه عمر نسبتاً کوتاهی داشت، ولی آثار علمی ارزندهای از خود به یادگار گذاشت. که از جمله آنها کتاب مکیال المکارم فی فواید الدعاء للقائم۴ است. وی درسال ۱۳۴۸ق وفات یافت و در تخت فولاد اصفهان در جوار پدرش مدفون گردید.
برگرفته از کتاب درس نامه مهدویت نوشته: خدامراد سلیمیان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *