احادیث حضرت محمد (ص)

کتابشناسی مهدویت – مهدی موعود (عج)

این کتاب ارزشمند، ترجمه جلد سیزدهم کتاب بحارالانوار اثر گرانسنگ علامه مجلسی; است که به وسیله دانشمند محترم، مرحوم علی دوانی به فارسی برگردان شده است. این اثر، حاوی گزارش تفصیلی با محتوای تاریخی ـ حدیثی در زندگانی حضرت مهدی (عج) است.
ترجمه فارسی کتاب، با مقدمه و پاورقی های مبسوط مترجم همراه است. مقدّمه و اضافات مترجم، با افزودن قصائد و قطعاتی چند از آثار ادب فارسی، نگارش یافته است. مترجم، در جای جای کتاب در رد شبهات فرقه بهائیه و بابیه، نهایت سعی خویش را به کار برده است.
عنوانهای مهم کتاب، از این قرار است:
۱٫ عناوین مقدمه های کتاب: شرح کامل زندگانی علامه مجلسی و آثار و آرای او، مواضع شرقشناسان انگلیسی و صوفیه درباره علامه مجلسی، فرقه های صوفیه شیعه و سنی، نکوهش صوفیه توسط دانشمندان بزرگ شیعه، مهدویّت در اسلام و دیگر ملل و ادیان، بهایی گری و منشا پیدایش آن و کتابهای این فرقه.
۲٫ پاورقی ها: شامل ده ها موضوع متنوع تاریخی، کلامی، حدیثی، ملاحم، اشعار و مدایح است.
۳٫ متن کتاب: تاریخ ولادت، نام و کنیه حضرت مهدی (عج)، آیاتی که در روایات اهل بیت (ع) به حضرت مهدی (عج) و ظهور آن حضرت تاویل شده است؛ روایاتی که از طریق شیعه و سنّی از پیامبر اکرم (ص) و امامان معصوم (ع) درباره حضرت مهدی (عج) نقل شده است، همچنین اخباری که به وسیله کاهنان ذکر شده است، طرح بسیاری از مسایل کلامی به صورت پرسش و پاسخ، ارائه نظریات برخی علمای بزرگ در موضوع مهدویّت، مقایسه شباهت های آن حضرت با پیامبر اسلام (ص) و دیگر پیامبران الهی (ع)، اخبار معمّرین (آنان که عمری طولانی داشتهاند) دنیا و تحلیل غیبت طولانی آن حضرت، کرامات آن حضرت، نواب خاص آن حضرت، مدعیان دروغین نیابت، تشرف یافتگان محضر آن بزرگوار، انتظار فرج، نشانه های ظهور، شیوه حکومتداری حضرت مهدی (عج)، رویدادهای زمان آن حضرت، رجعت، جانشینان حضرت و سرانجام وقایع پس از آن حضرت و پایان تاریخ… فقط برخی از موضوعات مورد بحث این اثر ارزشمند است.
برگرفته از کتاب درس نامه مهدویت نوشته: خدامراد سلیمیان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *