پاسخ به سوالات با حدیث, متفرقه

چه دارویی سفیدی چشم را از بین می برد؟ – حدیثی از طبّ الأئمّه علیهم السلام

طبّ الأئمّه :

عَن عُمَرَ بنِ تَوبَهَ عَن أبیهِ عَنِ الصّادِقِ (ع) أنَّ رَجُلاً شَکا إلَیهِ بَیاضا فی عَینِهِ ، ووَجَعا فی ضِرسِهِ ، ورِیاحا فی مَفاصِلِهِ ، فَأَمَرَهُ أن یأخُذَ فُلفُلاً أبیَضَ ودار فُلفُل ، مِن کُلِّ واحِدٍ وَزنَ دِرهَمَینِ ، ونُشادُرا جَیِّدا صافِیا وَزنَ دِرهَمٍ ، وَاسحَقها کُلَّها وَانخَلها ، وَاکتَحِل بِها فی کُلِّ عَینٍ ثَلاثَهَ مَراوِدَ ، وَاصبِر عَلَیها ساعَهً ؛ فَإِنَّهُ یَقطَعُ البَیاضَ ، ویُنَقّی لَحمَ العَینِ ، ویُسَکِّنُ الوَجَعَ بِإِذنِ اللّه ِ تَعالى ، فَاغسِل عَینَیکَ بِالماءِ البارِدِ وَأتبِعهُ بِالإِثمِدِ .

طبّ الأئمّه علیهم السلام

: از عُمر بن توبه ، از پدرش ، درباره امام صادق (ع) نقل شد که مردى نزد آن حضرت از سفیدى اى در چشمش ، دردى در دندانش و بادى در مفصل هایش اظهار ناراحتى کرد. امام (ع) به او فرمود که قدرى فُلفُل سفید و قدرى دار فلفل ، از هر کدام به وزن یک درهم ، و نیز به وزن یک درهم ، نشادر بر دارد.
[سپس فرمود:] «همه اینها را بساب و غربال کن و در هر چشمى از این مخلوط ، سه میل سرمه کن و دَمى آن را نگه دار که به اذن خداوند عز و جل ، سفیدى را ریشه کن مى کند ، گوشت چشم را تمیز مى کند و درد را تسکین مى دهد. پس چشمانت را با آب سرد بشوى و در پىِ آن ، با سرمه سیاه ، سرمه کن» .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *