احادیث حضرت فاطمه زهرا (س)

نهج الحیاه – حدیثی از حضرت فاطمه زهرا (س) – افشاى عوامل مصیبتها

دختر طلحه، در یکى از روزهاى غمبار پس از وفات رسول خدا صلى الله علیه و آله خدمت حضرت فاطمه علیهاالسلام رسید، از گریه‏ها و ناله‏هاى جانکاه آنحضرت، سخت نگران شد و با شگفتى پرسید:
فاطمه جان چه چیزى شما را این گونه به گریه و زارى واداشته است؟
پاسخ فرمود:
فقالت: تسالیبنى عن هنه حلق بها الطائر، و حفى بها السائر، رفعت الى السماء اثرا، و رزئت فى الارض خیرا، ان قحیف تیم، و احیول عدى، جاریا اباالحسن فى السباق حتى اذا تفریا بالجناق، اسرا له الشنآن و طویاه الاعلان
فلما خبا نور الدین و قبض النبى الامین نطقا بفورهما، و نفثا بسورهما، و ادالا فدک، فیالها کم من ملک ملک انها عطیه رب الاعلى للنجى الاوفى، و لقد نحلنیها للصبیه السواعب عن نجله و نسلى، و انها لبعلم الله و شهاده امینه، فان انتزعا منى البلغه و منعانى اللمظه
فاحتسبها یوم الحشر زلفه، و لیجدتها آکلوها ساغره حمیم فى لظى حجیم
(اى دختر طلحه، آیا از مصیبت و رویداد تلخى مى‏پرسى که در همه جا انتشار یافته است؟ گویا بر پر مرغان نوشته و در جهان پراکنده شده، گویا پیکهاى چابک سوار بسرعت آن را به همه‏ى جهانیان ابلاغ کرده‏اند که گرد و غبار آن تا آسمان بالا رفت و تاریکى مصیبت آن زمین را فرا گرفت، )مى‏دانى مصیبتها چگونه شکل گرفته‏اند؟(
از پست‏ترین قبائل عرب، قبیله‏ى «تیم» ابوبکر بن ابى قحافه، و از حیله بازترین قبائل عرب قبیله‏ى «عدى» عمر بن بن الخطاب، بر على علیه‏السلام ستم روا داشتند، پرچم مسابقه برافراشتند تا بر على علیه‏السلام پیشى بگیرند. چون موفق نشدند بغض و کینه‏ى على علیه‏السلام را در دل گرفتند اما پنهان داشتند.
آن گاه که نور دین بخاموشى گرائید و پیامبر صلى الله علیه و آله رحلت کرد، آن بغضها و کینه‏ها را به زبان آوردند و بر مرکب آرزو سوار گشتند و ستمها روا داشتند، و «فدک» را غصب کردند، با شگفتى به «فدک» بنگرید، چه بسیار پادشاهانى که مالک سرزمین «فدک» شدند. و هم اکنون اثرى از آنها وجود ندارد!
فدک، هدیه‏ى الهى بود که به پیامبرش بخشید و رسول گرامى اسلام آن را براى تامین زندگى فرزندانم بمن سپرد، واگذارى فدک «بمن و فرزندانم» با حکم و علم خداوند بزرگ و شهادت و گواهى جبرئیل امین صورت گرفت.
پس اگر (ابابکر و عمر) آن را با ستم غصب کردند و وسیله‏ى زندگى فرزندانم را قطع نمودند با یاد روز قیامت بر این مصیبت صبر مى‏نمایم، و زود است که خورندگان اموال فدک، عذاب الهى را در دوزخ نظاره‏گر و در آن غوطه‏ور باشند.

منبع: فرهنگ سخنان فاطمه زهرا (س) – نوشته محمد دشتی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *