احادیث حضرت محمد (ص)

امام زمان و ایجاد پروای الهی

از روایات اسلامی به دست میآید که در دوران غیبت حضرت مهدی (عج) و در زمانهای معیّنی، اعمال انسانها به آن حضرت عرضه میشود. این باور خود در ایجاد پروای الهی، و خویشتنداری برابر انجام کارها، نقشی بسیار مهم و اساسی دارد.
مرحوم کلینی در کتاب کافی، بخشی را با عنوان «بَابُ عَرْضِ الْاَعْمَالِ عَلَی النَّبِیِّ (ص) وَ الْاَئِمَّهِ (ع)»، پدید آورده و در آن روایاتی را یادآور شده که در آن، سخن از عرضه اعمال بر امام زنده هر عصر دارد.
در روایت چهارم این باب، عبدالله بن ابان زیّات که جایگاه خوبی نزد حضرت رضا (ع) داشت، از آن حضرت خواست برای او و اهل بیتش دعا کند آن حضرت فرمود:
اَوَ لَسْتُ اَفْعَلُ وَ اللَّهِ إِنَّ اَعْمَالَکُمْ لَتُعْرَضُ عَلَیَّ فِی کُلِّ یَوْمٍ وَ لَیْلَهٍ؛
مگر چنین نمیکنم؟ به خدا سوگند اعمال شما در هر روز و شب بر من عرضه میشود.
عبدالله بن ابان گفت: «از این فرمایش حضرت شگفتزده شدم». حضرت در پاسخ فرمود:
اَمَا تَقْرَاُ کِتَابَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ gوَ قُلِ اعْمَلُوا فَسَیَرَی اللَّهُ عَمَلَکُمْ وَ رَسُولُهُ وَ الْمُوْمِنُونَf؟ قَالَ: هُوَ وَ اللَّهِ عَلِیُّ بْنُ اَبِی طَالِبٍ (ع) ؛(۱)
مگر کتاب خدا را نخواندهای که فرمود: «و بگو هر کار میخواهید انجام دهید؛ پس به یقین خداوند، پیامبرش و مومنان عملتان را میبینند»؟ فرمود: به خدا سوگند! مقصود از او ]= مومن[ علی بن ابیطالب است.
این آگاهی، آثار تربیتی فراوانی دارد و که مهمترین آنها، این است که انسان را به نوعی مراقبت دائمی در رفتار خود وا میدارد. انسانی که بداند افزون بر خداوند، پیامبران و فرشتگان، امامی زنده نیز وجود دارد که اعمال او بر وی عرضه میشود، به طور قطع رفتار خود را با دقت بیشتری انجام میدهد.

۱- . شیخ کلینی, کافی, ج۱, ص۲۲۰٫
برگرفته از کتاب درس نامه مهدویت نوشته: خدامراد سلیمیان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *